Bitcoin Fiyatının Hızla İyileşmesinin 3 Nedeni

Bitcoin 22 saatten az sürede 44.800 dolardan hızlı bir şekilde 50.000 doların üzerine çıktı. İşte bunun üç temel nedeni:

Hızlı iyileşmenin arkasında, düşük fonlama oranları, Square‘in 170 milyon dolarlık Bitcoin satın alımı ve spot piyasanın dengelenmesi gibi üç ana faktör var.

Bitcoin vadeli işlem fonlama oranları önemli ölçüde düştü

Binance, Bybit ve Bitfinex dahil olmak üzere büyük vadeli işlem borsalarında Bitcoin’in fonlama oranı %0,01’e düştü.

Bitcoin vadeli işlem fonlama oranı, ralli boyunca 40.000 $’dan 58.000$’a kadar sürekli olarak %0.1’in üzerindeydi.

Bitcoin

Vadeli işlem fonlama oranı yüksek olduğunda, bu, piyasanın alıcılarla aşırı kalabalık olduğu ve ralli muhtemelen aşırı genişlediği anlamına gelir.

Bu, Bitcoin fiyatının kısa sürede hızlı bir şekilde düşmesine neden olabilecek uzun bir sıkışma riski yaratır.

Finansman oranının %0.01’e geri dönmesiyle, uzun bir sıkışma riski önemli ölçüde daha düşüktür ve yeni bir yükseliş trendi ortaya çıkarsa, ralli daha sürdürülebilir olabilir.

24 Şubat’ta ABD ödeme devi Square 170 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı.

Bu, geçen yıl 8 Ekim’de 50 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alımından sonraki ikinci işlem.

O sırada Square’in finans müdürü Amrita Ahuja şunları söyledi:

“Bitcoin’in gelecekte daha yaygın bir para birimi olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Daha kapsayıcı bir geleceğe dayalı ürünler geliştiren bir şirket için bu yatırım, bu yolculuğun bir adımıdır. ”

Bitcoin’in fiyatı, geçen yılın Ağustos ayında olduğundan önemli ölçüde daha yüksek, bu da fiyatı yükseldikçe kurumlardan gelen güvenin de arttığını gösteriyor.

Spot piyasa istikrar kazanıyor

Bitcoin’in fiyatı düzelirken, Coinbase gibi spot borsalardaki Bitcoin’in fiyatı vadeli işlem borsalarından çok daha düşüktü.

Örneğin 23 Şubat’ta Bitcoin, fiyatın 44.800 dolara yakın olduğu bir noktada Coinbase’de 600 dolar daha düşük işlem görüyordu.

Bitcoin’in fiyatı başlangıçta 44.800 dolardan 48.000 dolara yükseldiğinde, düşüşün yeniden test edildiğine dair işaretler vardı.

GroundX küresel genişleme direktörü John Cho şunları söyledi:

“Bunu bekliyorduk, ancak bu kadar çabuk veya bu kadar hızlı geleceğini düşünmemiştik. Buradan sağlam bir sıçrama ideal olur. Benim önyargım 40-41k bölgesine doğru ATH’den % 30’luk bir düzeltmeyi karşılayacağı yönünde. ”

Bitcoin fiyatı o zamandan beri 50.000 $ ‘ın üzerine çıktı ve bu, düşüşün yeniden test edilmesi olasılığını ve daha fazla olumsuzluk potansiyelini azaltabilirdi.

Yakın vadede, Bitcoin bir destek alanına dönüşen 50.600 $ ‘ın üzerinde kalmaya devam ederse, 56.000 $’ lık bir sonraki direnç seviyesine doğru yükselme olasılığı yükselir.

Son olarak, Cointelegraph’ın daha önce de belirttiği gibi, bu tür düzeltmeler Bitcoin boğa piyasası döngüsü için oldukça normal.

Aslında, % 20-40 arasında dokuz büyük geri çekilme olan 2017 boğa piyasasında da buna benzer bir durum gözlemlenmişti.

Ancak tekrar eden bu “ciddi” düzeltmelere rağmen, Bitcoin’in fiyatı o yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyesinden 20 kat arttı.

Benzer İçerikler
Yorum Bırak