Bitcoin Neden Yükseliyor? Bitcoin’e Değerini Veren Nedir?

Bitcoin'in değeri, çeşitli yönleri kapsayan karmaşık bir konudur; ancak, değeri birkaç faktöre atfedilebilir.

Bitcoin (BTC), son dönemlerde ana akım şirketlerden artan bir ilgi dalgası görüyor.

Böylece diğer varlık sınıflarından benzersiz bir hedge statüsü kazandı.

Bitcoin’i değerli kılan nedir?

Belki de Bitcoin’in değeriyle ilgili en basit cevaplardan biri, 2019’da milyarder Mark Cuban’ın belirttiği gibi, “birisinin ödeyeceği kadar değerli” olmasında yatıyordur.

Bununla birlikte, denklemde bir dizi başka bileşen de var.

BTC’yi rekabette benzersiz kılan özelliklerin baaşında altın ve hisse senedi gibi varlıklarla karşılaştırıldığında çok genç olmasına rağmen, kendini kanıtlamaya ve rekabete devam edebilmesi yatıyor.

Elbette yarın sabah uyandığınızda Bitcoin’in sıfırlanmayacağının garantisini kimse veremez.

Varlığın başarısızlığı hala mümkün ve ayrıca dalgalanmalara oldukça eğilimli.

Bitcoin’in geçmişi ve temel kullanımı

Sözde isimsiz yaratıcı Satoshi Nakamoto, Bitcoin için yazılı çerçeveyi 2008’de yayınladı.

Varlık daha sonra 2009’un başlarında dolaşıma girdi ve belirli bir değere sabitlenmedi.

BTC, yıllar boyunca çevrimiçi toplulukların etrafında dolaştı ve hassas kullanıcı bilgileri gerektirmeyen çevrimiçi bir ödeme yöntemi olarak zaman içinde değer kazandı.

Fiyattaki yukarı doğru tarihsel yolculuğuna bakılmaksızın, Bitcoin artık bir dizi değerli özelliği olan bir değer deposu olarak görülüyor.

İnsanlar bir kripto borsasında Bitcoin satın alabilir ve bir cihazda veya çevrimiçi olarak kişisel olarak kontrol ettikleri bir cüzdana gönderebilirler.

Bitcoin, dünyanın hemen hemen her yerine, herhangi bir zamanda, kişisel bilgileri ifşa etmeden hızlı bir şekilde gönderebilmesi açısından kendi kontrolünü sağlayan bir varlık.

Büyük oyuncu alımları

Geçtiğimiz yıl boyunca, çok sayıda büyük ana akım şirket, BTC’ye önemli ölçüde maruz kaldı.

AssetDash’e göre piyasa değeri açısından en büyük 10 şirketten biri olan Tesla, 8 Şubat 2021’de yaptığı açıklamada 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldı.

Diğerlerine ek olarak Square, Ekim 2020’de BTC’ye 50 milyon dolarlık bir geçiş duyurdu.

MicroStrategy, şirketin CEO’su Michael Saylor liderliğindeki madeni paradan 1 milyar dolardan fazla satın aldığını duyurdu.

Eski bir Bitcoin şüphecisi  olan Saylor bile, şu anda varlığın en büyük savunucularından biri.

Ayrıca Ekim 2020’deki tweet’i itibariyle şahsen 17.000’den fazla BTC’ye sahip olduğu biliniyor.

Son Bitcoin alımları, COVID-19’un 2020’nin başlarında halkın dikkatini çekmesinin ardından ekonomik huzursuzluğun ve dolar şüphesi ortasında su yüzüne çıktı.

Bitcoin’in değerinin mantığı

Dünya çapında bir bilgisayar ağı (madenciler olarak adlandırılır) tarafından yönetilen sınırsız, merkezi olmayan bir varlık olarak, Bitcoin ve fiyatı teknik olarak herhangi bir hükümete, pazara veya para birimine bağlı değildir.

Bazen fiyatı diğer pazarlara göre hareket ederken, diğer zamanlarda varlığın değeri kendi tamburunun ritmine göre hareket eder.

Morgan Creek Digital‘in kurucu ortağı Anthony Pompliano gibi bazı kripto endüstrisi liderleri, BTC’yi ilişkisiz bir varlık olarak öne sürüyor.

Fidelity Digital Assets, Ekim 2020’de Bitcoin ile ilgili olarak 2015’in başlangıcı ile Eylül 2020 arasında “bitcoin ve diğer varlıkların getirileri arasında neredeyse hiçbir ilişki olmadığını” bulan bir rapor yayınladı.

Cointelegraph’ın 2021 blok zincirindeki en iyi 100 kişi listesinde dördüncü sırada yer alan MicroStrategy’den Saylor, BTC arenasına girdiğinden beri, Bitcoin’in değerli yönlerini açıkça ifade ettiği çok sayıda röportaj yaptı.

Saylor, Cointelegraph tarafından yayınlanan Şubat 2021 röportajında ​​şunları söyledi:

“Bence çok daha fazla anlatılması gereken hikaye, Bitcoin’in para mühendisliğinin bir şaheseri olmasıdır.”

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki çalışmalarının yanı sıra bilim ve mühendisliğin yönlerine atıfta bulunduktan sonra Saylor, “Dünya tarihinde başarılı bir şekilde tasarlanmış ilk para ağıdır” dedi.

Saylor, Aralık 2020’de HyperChange ile yaptığı bir röportajda, “Bitcoin bu yıl eski içgörü anlatısından dönüyor, yani perakende tüccarlar tarafından off-shore borsalarda alınıp satılan ilişkisiz bir spekülatif varlık, bu biraz havalı,” dedi.

“Dünyanın en iyi uzun vadeli yatırım dereceli güvenli liman hazine varlığı olan yeni bir kavrayışa dönüyor,” diye ekledi.

Saylor, Bitcoin’in hükümet kontrolünden uzakta duran bir varlık depolama aracı olarak uzun vadeli potansiyelinden ve böyle bir kullanım durumuyla birlikte gelen farklı bir zihniyetten bahsetmeye devam ederek, katılımcıların BTC’yi daha kısa süre için ticaret yapmak yerine daha uzun süre tutmalarına yol açtı.

Ulusal dolarlar, altın veya diğer varlıkların aksine, Bitcoin sınırlı bir arza sahiptir.

Dijital varlığın koduna göre yalnızca 21 milyon BTC var olacak.

Bu yazı yayınlandığı sırada Bitcoin’in dolaşımdaki arzı 18.6 milyon civarındaydı.

Madencilik yoluyla piyasaya maksimum arzı, dolaşımdaki arzından daha fazla BTC salınır

Ancak bu maksimum arz değişmeyecektir.

Bu arada, BTC oluşturmak için harcanan çalışma ve harcamalar, Bitcoin’in değerini elde ettiği daha somut noktayı işaret ediyor.

Bitcoin ile sahipleri, büyük miktarlarda parayı altın veya gayrimenkul gibi diğer korunma varlıklarından çok daha kolay bir şekilde depolayabilir ve aktarabilir.

Bitcoin, yıllar içinde altınla kıyaslandı. – bazen dijital altın olarak adlandırıldığı oldu –

Saylor, Nomad Capitalist ile Ocak 2021’de yaptığı röportajda Bitcoin için bir tahvil veya hisse senedi gibi bir fiat türevi değil ”dedi.

Saylor, “Uzun vadeli bir görünüme bakıyorsanız – 10 yıl, 20 yıl, 30 yıl – o zaman Bitcoin’e sahip olmak, parasal enerjinizi uzun vadede herhangi bir bozulma olmadan koruyacak şekilde şifrelemek gibidir,” dedi.

Yatırımcılar, bir Bitcoin’in 0.001 BTC gibi kesirli kısımlarını satın alabilirler.

Gemini‘nin kurucu ortağı Tyler Winklevoss’a göre Bitcoin, onlarca yıl önce ortaya çıktığı zamanki internete benzer bir faaliyet ve gelişim sektörü veya ekosistemi olarak da görülebilir ve Bitcoin satın almak, yatırımcıya bu ekosisteme finansal olarak maruz kalmayı sağlar.

Winklevoss, Aralık 2020’de podcaster, YouTuber ve girişimci Casey Adams ile yaptığı röportajda Bitcoin için:

“Hangi atın kazanacağına dair bahis oynamak zorunda kalmadan yarış pistinin bir parçasına sahip olmak gibi bir şey” dedi.

Winklevoss, “Yarışlar devam ettiği sürece biraz para kazanıyorsun,” diye ekledi.

Bitcoin’e karşı argümanlar

Bazıları son on yılda Bitcoin’e karşı sayısız argüman dile getirdi.

Dijital varlık, fiyatta çarpıcı bir şekilde yükselen ve ardından takip eden geri çekilme dönemleri olan birden fazla dalgalı döngüye katlandı.

Bazen yükseliş trendine devam etmeden önce zaman içinde % 80 veya daha fazla fiyat düşüşü gördü.

Altın savunucusu ve finans yorumcusu Peter Schiff, Bitcoin hakkındaki şüpheci tutumunu birçok kez dile getirdi.

Schiff, Şubat 2021 Tweetinde “#Bitcoin 50.000 $ ‘a ulaştığında, 100.000 $’ a varan bir hareketin göz ardı edilemeyeceğini kabul etmeliyim,” dedi ve ekledi:

“Ancak sıfıra inme de göz ardı edilemez. 100.000 $ ‘a kadar geçici bir hareket mümkün olsa da, sıfıra doğru kalıcı bir hareket kaçınılmazdır.

Kumar oynamak istemiyorsanız #altın satın alın.”

2021’in başlarında Rus politikacı Anatoly Aksakov gibi diğerleri de Bitcoin’i bir balon olarak adlandırdı.

Ek olarak, Harvard Üniversitesi’nde profesör olan Kenneth Rogoff, Ocak 2021’de BTC konusunda tereddütlü davrandı.

Rogoff, Bloomberg‘e verdiği demeçte,

”Fiyat arttı, ancak kullanımın ne olduğuna dair nihai bir soru var”dedi.

“İnsanlar bunun değerli olduğunu düşündüğü için mi değerli? Bu patlayacak bir balon” diye ekledi.

Yine de, Bitcoin teknik olarak herhangi bir şey tarafından “desteklenmese de”, herhangi bir ülkenin borcuna veya mücadelesine de bağlı değildir.

İnsanlar tarafından yönetilir, sınırsızdır ve kullanıcıların kendi fonlarını tutmalarına ve kontrol etmelerine ve ayrıca küresel olarak hızlı bir şekilde işlem yapmalarına olanak tanır.

Varlık, başlangıcından bu yana olumsuzluklardan kendi payına adil bir şekilde katlandı ve her döngüde benimsenerek büyümeye devam ediyor.

Benzer İçerikler
Yorum Bırak