Bitcoin Tarihin En Büyük Ponzi Sistemi Mi?

Bitcoin ‘e yönelik gördüğüm endişelerden biri, bunun bir ponzi ya da halk tabiriyle saadet zinciri olduğu iddiası.

Bitcoin, ağının sürekli olarak yeni insanların satın almasına bağlı olması nedeniyle, yeni alıcılar tükendikçe sonunda fiyatlarının düşeceğini öne sürüyor.

Bu nedenle, bu makale iddianın devam edip etmediğini görmek için Bitcoin’i Ponzi benzeri özelliklere sahip sistemlerle karşılaştırıp karşılaştırarak endişeye ciddi bir şekilde bakıyor.

Kısa cevap, Bitcoin’in dar veya geniş anlamda bir saadet zinciri tanımını karşılamadığıdır.

Ancak bunun neden böyle olduğunu görelim.

Bir Ponzi Şeması Tanımlama

Bitcoin konusunu bir saadet zinciri olarak ele almaya başlamak için bir tanıma ihtiyacımız var.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu birini şöyle tanımlıyor:

Ponzi planı, mevcut yatırımcılara yeni yatırımcılardan toplanan fonlarla ödeme yapan bir yatırım sahtekarlığıdır.

Ponzi programı düzenleyicileri genellikle paranızı yatırma ve çok az riskle veya hiç risk olmadan yüksek getiri elde etme sözü verir.

Ancak birçok saadet zinciri düzeninde dolandırıcılar paraya yatırım yapmazlar. Bunun yerine, daha önce yatırım yapanlara ödeme yapmak için kullanırlar ve bir kısmını kendilerine ayırabilirler.

Meşru kazanç çok az olan veya hiç olmayan saadet zinciri, hayatta kalmak için sürekli yeni para akışı gerektirir.

Yeni yatırımcılar işe almak zorlaştığında veya çok sayıda mevcut yatırımcı nakit para çektiğinde, bu planlar çökme eğilimindedir.

Ponzi şemaları, 1920’lerde yatırımcıları posta pulu spekülasyonu ile kandıran Charles Ponzi’nin adını almıştır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken kırmızı bayrakları listelemeye devam ederler:

Birçok saadet zinciri ortak özellikleri paylaşır. Şu uyarı işaretlerine bakın:

Çok az riskle veya hiç risk olmadan yüksek getiri. Her yatırım bir dereceye kadar risk taşır ve daha yüksek getiri sağlayan yatırımlar genellikle daha fazla risk içerir. Herhangi bir “garantili” yatırım fırsatına son derece şüpheyle yaklaşın.

Aşırı tutarlı getiriler. Yatırımlar zamanla yükselme ve azalma eğilimindedir. Genel piyasa koşullarından bağımsız olarak düzenli olarak pozitif getiri sağlayan bir yatırım konusunda şüpheci olun.

Kayıt dışı yatırımlar

Ponzi programları tipik olarak SEC’e veya eyalet düzenleyicilerine kayıtlı olmayan yatırımları içerir. Kayıt önemlidir çünkü yatırımcılara şirketin yönetimi, ürünleri, hizmetleri ve finansmanı hakkında bilgilere erişim sağlar.

Lisanssız satıcılar

Federal ve eyalet menkul kıymetler yasaları, yatırım uzmanlarının ve firmaların lisanslı veya kayıtlı olmasını gerektirir. Çoğu saadet zinciri lisanssız kişileri veya kayıtsız firmaları içerir.

Gizli, karmaşık stratejiler. Anlamıyorsanız veya onlar hakkında tam bilgi alamıyorsanız, yatırımlardan kaçının.

Evrak işleriyle ilgili sorunlar. Hesap özeti hataları, fonların söz verildiği gibi yatırılmadığının bir işareti olabilir.

Ödeme almada zorluk. Bir ödeme almazsanız veya nakde çevirmekte güçlük çekiyorsanız şüpheli olun.

Ponzi programı düzenleyicileri bazen, kaldıkları için daha da yüksek getiri sunarak katılımcıların nakit paraya çevirmelerini engellemeye çalışırlar.

Bunun üzerinde çalışmak için harika bir bilgi seti olduğunu düşünüyorum.

Bitcoin’in varsa bu özelliklerden kaç tanesine sahip olduğunu görebiliriz.

Bitcoin’in Başlatma Süreci

Bitcoin’i nokta nokta yukarıdaki listeyle karşılaştırmaya başlamadan önce, Bitcoin’in nasıl başlatıldığına dair bir özetle başlayabiliriz.

Ağustos 2008’de kendini Satoshi Nakamoto olarak tanımlayan biri Bitcoin.org’u yarattı.

İki ay sonra Ekim 2008’de Satoshi, Bitcoin teknik incelemesini yayınladı.

Bu belge, çift harcama sorununun çözümü de dahil olmak üzere teknolojinin nasıl çalışacağını açıkladı.

Bağlantıdan da görebileceğiniz gibi, dijital kıtlıkla ilgili bilinen bilgisayar bilimi zorlukları için bir çözüm sağlayan büyük bir teknik atılım sunduğundan, akademik bir araştırma makalesinin formatında ve tarzında yazılmıştı.

Hiçbir zenginleştirme veya geri dönüş vaadi içermiyordu.

Ardından, üç ay sonra Ocak 2009’da Satoshi ilk Bitcoin yazılımını yayınladı.

Harcanabilir Bitcoin içermeyen blok zincirinin özel oluşum bloğunda, The Times of London’daki banka kurtarma işlemleriyle ilgili zaman damgalı bir makale başlığı sağladı, muhtemelen ön madencilik olmadığını kanıtlayacak ve projenin tonunu belirleyecek.

Oradan, işleri bitirmesi ve harcanabilir ilk 50 bitcoini içeren 1. bloğu mayınlaması altı gün sürdü ve o gün 9 Ocak’ta Bitcoin kaynak kodunu yayınladı.

10 Ocak’ta Hal Finney, Bitcoin yazılımını da çalıştırdığını açıkça tweetledi ve en başından beri Satoshi, sistemi Hal’e bitcoin göndererek test ediyordu.

İlginç bir şekilde, Satoshi, açık kaynak Bitcoin yazılımını kendisi başlatmadan iki aydan daha uzun bir süre önce teknik incelemeyle bunu nasıl yapacağını gösterdiğinden, teknik olarak birileri yeni keşfedilen bilgiyi ondan önce bir sürüm başlatmak için kullanabilirdi.

Satoshi’nin tüm bunları anlamaya ve derinlemesine anlamaya başlaması nedeniyle bu pek olası değildi, ama teknik olarak mümkündü. Önemli teknolojik atılımı verdi projenin ilk versiyonunu başlatmadan önce kabaca.

Beyaz kitabın yayınlanması ile yazılımın piyasaya sürülmesi arasında, soruları cevapladı ve beyaz kağıdına ilişkin seçimlerini, eleştirilerine yanıt olarak bir e-posta listesindeki diğer birkaç kriptografa açıkladı, neredeyse akademik bir tez savunması gibi ve bunlardan birkaçı Daha az şüpheci olsalardı, projeyi ondan “çalacak” kadar teknik olabilirdi.

Piyasaya sürüldükten sonra, yaygın olarak Satoshi’ye ait olduğuna inanılan bir dizi ekipman, ilk yıl boyunca büyük bir Bitcoin madencisi olarak kaldı.

Ağ için işlemleri doğrulamaya devam etmek için madencilik gereklidir ve bitcoinlerin o sırada teklif edilen dolar fiyatı yoktu. Madencilik ağda daha yaygın hale geldikçe zamanla madenciliğini kademeli olarak azalttı.

Satoshi’ye ait olduğuna inanılan, Bitcoin’in erken dönemlerinde madencilik yaptığı ve ilk adreslerinden hiç hareket etmediği yaklaşık 1 milyon bitcoin var.

Herhangi bir noktada milyarlarca dolar karla nakde çevirebilirdi, ancak şimdiye kadar, projenin yaşamında on yıldan fazla bir süre olmadı.

Hâlâ hayatta olup olmadığı bilinmemekle birlikte, test işlemleri için kullanılan bazı erken madeni paralar dışında, madeni paralarının büyük kısmı hareket etmedi.

Kısa bir süre sonra, web sitesi alanlarının sahipliğini başkalarına devretti ve o zamandan beri Bitcoin, Satoshi’den herhangi bir girdi olmaksızın, dönen bir geliştirme topluluğu arasında kendi kendini idame ettiriyor.

Bitcoin açık kaynaklıdır ve dünya çapında dağıtılır.

Blok zinciri halka açık, şeffaf, doğrulanabilir, denetlenebilir ve analiz edilebilir.

Firmalar tüm blok zincirinin analizini yapabilir ve hangi bitcoinlerin çeşitli adreslerde hareket ettiğini veya yerinde kaldığını görebilir.

Açık kaynaklı bir tam düğüm, temel bir ev bilgisayarında çalıştırılabilir ve Bitcoin’in tüm para arzını ve diğer ölçümleri denetleyebilir.

Bunu akılda tutarak, Bitcoin’i bir Ponzi şeması olmanın kırmızı bayraklarıyla karşılaştırabiliriz.

Yatırım Getirileri: Vaat Edilmedi

Satoshi, yüksek yatırım getirileri veya tutarlı yatırım getirileri bir yana, hiçbir zaman yatırım getirisi sözü vermedi.

Aslında Bitcoin, varlığının ilk on yılı için son derece yüksek volatilite spekülasyonu olarak biliniyordu.

İlk bir buçuk yıl, Bitcoin’in teklif edilebilir bir fiyatı yoktu ve bundan sonra çok değişken bir fiyatı vardı.

Satoshi’nin çevrimiçi yazıları hala var ve finansal kazançtan neredeyse hiç bahsetmedi.

Çoğunlukla teknik yönler, özgürlük, modern bankacılık sisteminin sorunları vb. Hakkında yazdı.

Satoshi çoğunlukla bir programcı gibi, bazen bir ekonomist gibi yazdı ve asla bir satıcıdan hoşlanmadı.

Bitcoin’in potansiyel olarak değerli hale gelebileceğini tartıştığı örnekleri bulmak için oldukça derinlemesine araştırma yapmalıyız.

Bir bitcoin’in potansiyel değeri veya fiyatı hakkında konuştuğunda, ister enflasyon ister deflasyonist olsun, onu nasıl kategorize edeceği konusunda çok gerçekçi bir şekilde konuştu ve projenin nasıl dönebileceğine dair bir ton farklılığı kabul etti. dışarı.

Satoshi’nin bir bitcoinin değer fiyatına ilişkin tekliflerini araştırırken bulduklarım:

Yeni madeni paraların üretilmesi, para arzının planlanan bir miktarda artması anlamına gelir, ancak bu mutlaka enflasyonla sonuçlanmaz.

Para arzı, onu kullanan kişi sayısı arttıkça aynı oranda artarsa ​​fiyatlar sabit kalır. Talep kadar hızlı artmazsa, deflasyon olacak ve erken para sahipleri değerinin arttığını görecektir.

___

Yakalanırsa diye biraz almak mantıklı olabilir. Yeterince insan aynı şekilde düşünürse, bu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olur.

Bir kez önyüklendiğinde, bir web sitesine zahmetsizce birkaç sent ödeyebiliyorsanız, bir otomat makinesinde bozuk para atmak kadar kolay bir şekilde çok fazla uygulama var.

___

Bu anlamda, daha tipik bir değerli metaldir.

Değeri aynı tutmak için arzın değişmesi yerine, arz önceden belirlenir ve değer değişir. Kullanıcı sayısı arttıkça jeton başına değer artar.

Olumlu bir geri bildirim döngüsü potansiyeline sahiptir; Kullanıcılar arttıkça değer artar ve bu da artan değerden yararlanmak için daha fazla kullanıcıyı çekebilir.

___

Belki de sizin önerdiğiniz gibi, değişim için potansiyel faydasını gören insanlar tarafından döngüsel olarak bir başlangıç ​​değeri elde edebilir. (Kesinlikle biraz isterdim)

Belki koleksiyonerler, rastgele herhangi bir sebep onu kıvılcımlandırabilir.

Bence para için geleneksel nitelikler, dünyada kıt olan pek çok rakip nesne olduğu varsayımıyla yazılmıştır, içsel değere sahip otomatik önyükleme sistemine sahip bir nesne, içsel değeri olmayanlara kesinlikle galip gelecektir.

Ama dünyada para olarak kullanılabilecek içsel değere sahip hiçbir şey olmasaydı, yalnızca kıttı, ama öz değeri yoksa, bence insanlar yine de bir şeyler alacaklardı. (Burada kıt kelimesini yalnızca sınırlı potansiyel arz anlamında kullanıyorum)

___

Değerinde artması beklenen bir şey için rasyonel bir piyasa fiyatı, beklenen geleceğin bugünkü değerini şimdiden yansıtacaktır.

kırışıklıklar. Kafanızda, artmaya devam ettiği olasılıkları dengeleyen bir olasılık tahmini yaparsınız.

___

Eminim 20 yıl içinde ya çok büyük işlem hacmi olacak ya da hiç hacim olmayacak.

___

Bitcoin’lerin temettü veya gelecekteki potansiyel temettüleri yoktur, bu nedenle hisse senedi gibi değildir. Daha çok bir koleksiyon veya meta gibi.

–Satoshi Nakamoto’dan alıntılar

Alışılmadık derecede yüksek veya tutarlı yatırım getirileri vaat etmek, bir Ponzi şeması olmak için yaygın bir kırmızı bayraktır ve Satoshi’nin orijinal Bitcoin’inde bunların hiçbiri yoktu.

Zamanla, Bitcoin yatırımcıları genellikle çok yüksek fiyatlar tahmin ettiler (ve şimdiye kadar bu tahminler doğruydu), ancak başlangıçtan itibaren projenin kendisi bu özelliklere sahip değildi.

Açık Kaynak: Gizliliğin Tersi

Ponzi şemalarının çoğu gizliliğe dayanır.

Yatırımcılar sahip oldukları bir yatırımın aslında bir saadet zinciri olduğunu anlarsa, paralarını hemen çekmeye çalışırlar.

Bu gizlilik, sır ortaya çıkana kadar piyasanın yatırımı uygun şekilde fiyatlandırmasını engeller.

Örneğin, Bernie Madoff’un planındaki yatırımcılar çeşitli varlıklara sahip olduklarını düşünüyorlardı.

Gerçekte, önceki yatırımcı çıkışları, gerçek yatırımlardan elde edilen para yerine sadece yeni yatırımcı girişlerinden geri ödeniyordu.

İfadelerinde listelenen yatırımlar sahteydi ve bu müşterilerden herhangi biri için sahte olduklarını doğrulamak neredeyse imkansız olurdu.

Bununla birlikte Bitcoin, tam olarak zıt ilkeler üzerinde çalışır.

Değişmek için çoğunluk fikir birliğine ihtiyaç duyan dağıtılmış bir açık kaynak yazılım parçası olarak, her kod satırı bilinir ve hiçbir merkezi otorite onu değiştiremez.

Bitcoin’in temel ilkelerinden biri güvenmekten çok doğrulamaktır.

Tam bir düğümü çalıştıracak yazılım, ücretsiz olarak indirilebilir ve normal bir PC’de çalıştırılabilir ve tüm blok zincirini ve tüm para arzını denetleyebilir.

Hiçbir web sitesine, kritik bir veri merkezine ve kurumsal yapıya dayanmaz.

Bu nedenle, bir Ponzi’nin SEC kırmızı bayraklarından bazılarına atıfta bulunarak, “evrak işleriyle ilgili sorunlar” veya “ödeme almada zorluk” yoktur.

Bitcoin’in tüm amacı herhangi bir üçüncü şahsa güvenmemektir; değişmez ve doğrulanabilir.

Bitcoin yalnızca belirli bir adresle ilişkilendirilmiş özel anahtarla taşınabilir ve bitcoinlerinizi taşımak için özel anahtarınızı kullanırsanız, bunu yapmanızı engelleyebilecek kimse yoktur.

Elbette çevredeki ekosistemde bazı kötü aktörler var.

Başkalarının kendi özel anahtarlarını tutması için (kendileri yapmak yerine) güvenen insanlar, bazen bozuk paraları kötü koruyucular nedeniyle kaybettiler, ancak temel Bitcoin yazılımı başarısız olduğu için değil.

Üçüncü taraf borsaları sahte olabilir veya saldırıya uğrayabilir. Kimlik avı düzenleri veya diğer dolandırıcılıklar, kişileri özel anahtarlarını veya hesap bilgilerini açıklamaları için kandırabilir.

Ancak bunlar Bitcoin’in kendisiyle ilişkili değildir ve insanlar Bitcoin kullandıkça, ekosistemdeki dolandırıcılıklara düşmekten kaçınmak için sistemin nasıl çalıştığını anladıklarından emin olmalıdırlar.

Ön Maden Yok

Daha önce de belirtildiği gibi, Satoshi, yazılımın halka açık olduğu ve başka herhangi birinin madencilik yapabileceği bir zamanda neredeyse tüm paralarını çıkardı.

Madeni paraları herkesten daha hızlı veya daha kolay edinme konusunda kendine benzersiz bir avantaj sağlamadı ve bunları elde etmek için hesaplama gücü ve elektrik harcamak zorunda kaldı; bu, ilk dönemde ağı çalışır durumda tutmak için kritikti.

Ve daha önce de belirtildiği gibi, beyaz kağıt herhangi birinden önce yayınlandı ve amaç esas olarak kişisel parasal kazançla ilgili olsaydı, bu alışılmadık veya riskli olurdu.

Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü bu alışılmadık derecede açık ve adil yolun aksine, gelecekteki birçok kripto para birimi aynı ilkeleri takip etmedi.

Spesifik olarak, sonraki birçok token, bir dizi önceden mayınlanmış kavramlara sahipti; bu, geliştiricilerin proje halka açılmadan önce kendilerine ve yatırımcılarına madeni paralar vereceği anlamına geliyordu.

Ethereum’un geliştiricileri, daha geniş halk tarafından sahiplenilmeden önce kendilerine ve yatırımcılarına 72 milyon token sağladı; bu, Ethereum’un mevcut token arzının yarısından fazlası. Kitle kaynaklı bir projeydi.

Ripple Labs, çoğunluğu Ripple Labs’a ait olmak üzere 100 milyar XRP tokenini önceden madencilik yaptı ve geri kalanını yavaş yavaş halka satmaya başladı ve halen çoğunluğu elinde bulunduruyor ve şu anda SEC tarafından kayıt dışı menkul kıymetleri satmakla suçlanıyor.

Bu ikisinin yanı sıra, sayısız diğer küçük token önceden mayınlandı ve halka satıldı.

Bazı durumlarda ön madencilik lehine bir dava açılabilir, ancak bazıları uygulama açısından çok kritiktir. Bir başlangıç ​​şirketinin kurucularına ve erken yatırımcılarına hisse sunmasına benzer şekilde, yeni bir protokol kurucularına ve erken yatırımcılarına token sunabilir ve kitle kaynaklı finansman bu noktada kabul gören bir uygulamadır.

Bu tartışmayı başkalarına bırakacağım.

İlk geliştiricilerin projeleri kalkarsa işlerinin karşılığını alabileceğine ve fonların erken kalkınma için yararlı olduğuna çok az kişi itiraz edebilir.

Bununla birlikte, bir Ponzi şeması olma fikrine karşı savunma yaparken, Bitcoin diğer çoğu dijital varlığın kilometrelerce önündedir.

Satoshi, dünyaya aylar öncesinden bir beyaz kağıtla bunu nasıl yapacağını gösterdi ve ardından, ön madencilik olmadan, harcanabilir madeni paraların üretildiği ilk gün projeyi açık kaynaklı bir şekilde ortaya koydu.

Kurucunun, diğer erken dönem adaptörler karşısında neredeyse hiçbir madencilik avantajı sağlamadığı bir durum, kesinlikle “en temiz” yaklaşımdır.

Satoshi, tıpkı herkes gibi bilgisayarıyla ilk madeni para bloklarını çıkarmak zorunda kaldı ve daha sonra bunları, ilk partisinin bir kısmını erken test için göndermek dışında hiçbir zaman harcamadı.

Bu yaklaşım, kesinlikle zenginlikten ziyade ekonomik veya felsefi ilkelere dayanan viral bir hareket olma olasılığını artırdı. Yıllar boyunca diğer birçok blok zincirinin aksine,

Bitcoin gelişimi, önceden mayınlanmış veya önceden finanse edilmiş bir sermaye havuzu yerine, dönen bir büyük paydaşlar kümesi ve gönüllü kullanıcı bağışları tarafından organik olarak gerçekleşti.

Öte yandan, kendinize ve ilk yatırımcılara ilk jetonların çoğunu verin ve daha sonra yatırımcıların sıfırdan madenciliğe başlamasını veya satın almasını sağlayın, eleştiri ve şüphecilik için daha fazla yol açar ve daha çok bir saadet zinciri gibi görünmeye başlar. aslında öyle değil.

Lidersiz Büyüme

Bitcoin’i gerçekten ilginç kılan şey, merkezi liderlik olmadan gelişen tek büyük dijital varlık olmasıdır.

Satoshi onu anonim mucidi olarak yarattı, açık forumlarda sürekli geliştirmeyle ilk iki yıl boyunca ona rehberlik etmek için başkalarıyla birlikte çalıştı ve sonra ortadan kayboldu.

Oradan, diğer geliştiriciler Bitcoin’i geliştirmeye ve tanıtmaya devam etme anlamını aldı.

Bazı geliştiriciler son derece önemliydi, ancak hiçbiri devam eden gelişimi veya çalışması için kritik değil. Aslında, Satoshi’den sonra geliştiricilerin ikinci turu bile büyük ölçüde başka yönlere gitti.

Hal Finney 2014 yılında vefat etti. Diğer bazı süper erken Bitcoinciler, çeşitli aşamalarda Bitcoin Cash veya diğer projelerle daha çok ilgilenmeye başladı.

Bitcoin zamanla geliştikçe, kendi başına bir yaşam sürdü.

Dağıtılmış geliştirme topluluğu ve kullanıcı tabanı (ve sert çatallardan sonra çeşitli yolları fiyatlandırma söz konusu olduğunda piyasa) Bitcoin’in ne olduğunu ve ne için yararlı olduğunu belirlemiştir.

Anlatı, zaman geçtikçe değişti ve genişledi ve piyasa güçleri çeşitli yönleri ödüllendirdi veya cezalandırdı.

Yıllarca, tartışmalar Bitcoin’in temel katmanda değer depolamak için mi yoksa sık işlemler için optimize etmek mi gerektiği etrafında yoğunlaştı ve bu, Bitcoin’e kıyasla tümünün değer kaybettiği birden fazla hard fork’a yol açtı.

Piyasa, bir değer deposu ve büyük işlem yerleşim ağı olmak için optimize etmek, güvenlik ve ademi merkeziyet için optimize etmek ve ikincil katmanlarda daha küçük işlemlerin gerçekleştirilmesine izin vermek için açıkça Bitcoin temel katmanını tercih etti.

Sert çatallar ve tamamen yeni blok zinciri tasarımlarıyla ilişkili olanlar da dahil olmak üzere diğer tüm blok zinciri tabanlı jetonlar, Bitcoin ile birlikte, endüstrinin en kendi kendini sürdüren projesi olan Bitcoin ile birlikte gelir.

Token projelerinin çoğu hala kurucu tarafından yönetiliyor, genellikle büyük bir ön madencilikle ve kurucunun artık dahil olmaması durumunda belirsiz bir gelecekle.

En kabataslak belirteçlerden bazıları, bir ağ etkisini yeniden başlatmaya çalışmak için listelenmek için borsalara para ödedi, oysa Bitcoin her zaman en doğal büyüme profiline sahipti.

Kayıt Dışı Yatırımlar ve Lisanssız Satıcılar

Kırmızı bayrak listesindeki Bitcoin için geçerli olabilecek tek öğe, düzenlenmemiş yatırımlara atıfta bulunan noktalardır.

Bu, doğası gereği bir şeyin saadet zinciri olduğu anlamına gelmez; bu sadece bir kırmızı bayrağın mevcut olduğu ve yatırımcıların dikkatli olması gerektiği anlamına gelir.

Özellikle Bitcoin’in ilk günlerinde, bir miktar sihirli internet parası satın almak, elbette çoğu insan için çok riskli bir yatırım olacaktır.

Bitcoin izin gerektirmeyecek şekilde tasarlanmıştır; Özgürlükçü kriptografik kültüre ve sağlam paraya felsefi eğilimlerle kurulu finansal sistemin dışında faaliyet göstermek.

Hayatının büyük bir bölümünde, yazılım, ekonomi ve kültürün kesişme noktasına dayandığı için geleneksel yatırımlardan daha dik bir öğrenme eğrisine sahipti.

Bazı SEC yetkilileri, Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmadığını (ve mantıksal uzantı gereği menkul kıymet dolandırıcılığı yapmadığını) söyledi.

Bununla birlikte, diğer birçok kripto para birimi veya dijital varlık menkul kıymet olarak sınıflandırıldı ve Ripple Labs gibi bazıları kayıtsız menkul kıymetleri satmakla suçlandı.

IRS, Bitcoin ve diğer birçok dijital varlığa vergi amaçlı olarak emtia gibi davranır.

Dolayısıyla, ilk günlerde Bitcoin gerçekten de kayıtsız bir yatırım olabilirdi, ancak bu noktada vergi hukuku ve dünya çapında düzenleyici çerçevelerde yeri var.

Yönetmelik zamanla değişir, ancak varlık ana akıma ulaştı. O kadar yaygın ki Fidelity ve diğer veliler bunu tutuyor

kurumsal müşteriler için ve J.P. Morgan bunun için fiyat hedeflerini veriyor.

Sektöre derinlemesine bakmamış birçok insan, tüm “kripto para birimlerini” bir arada topluyor.

Ancak, potansiyel yatırımcıların ayrıntılara bakması ve önemli farklılıklar bulması önemlidir.

“Kripto para birimlerini” bir araya toplamak, “hisse senetlerini” bir araya toplamak gibi olur.

Bitcoin pek çok öznitelikte diğerleri gibi açıkça görülmüyor ve bir yatırımdan çok bir hareket veya protokole benzeyen bir şekilde başlatıldı ve sürdürüldü, ancak zamanla bu da bir yatırım haline geldi.

Oradan insanlar, Bitcoin’in ardından gelen diğer binlerce jetonun tavşan deliğine bakmayı ve kendi sonuçlarını çıkarmayı seçebilir.

Bir tarafta iyi niyetli projelerden, diğer tarafta düpedüz dolandırıcılıklara kadar geniş bir yelpaze var. Bununla birlikte, gerçek inovasyon bir yerde gerçekleşse bile, bu projeyle ilişkili belirteçlerin mutlaka kalıcı bir değere sahip olacağı anlamına gelmediğini anlamak önemlidir.

Bir belirteç yeni bir sorunu çözerse, çözümü daha büyük bir ağ etkisine sahip daha büyük bir protokoldeki bir katmana yeniden uyarlanabilir.

Aynı şekilde, bu diğer tokenlere yapılan herhangi bir yatırımın, bunun yerine daha fazla Bitcoin satın alabilmenin bir fırsat maliyeti vardır.

Bölüm Özeti: Açıkça Bir Ponzi Şeması Değildir

Bitcoin mümkün olan en adil şekilde piyasaya sürüldü.

Satoshi ilk önce başkalarına bunu teknik incelemeyle akademik anlamda nasıl yapacaklarını gösterdi ve sonra aylar sonra kendisi yaptı ve herkes, bazı erken benimseyenlerin yaptığı gibi ilk günlerde onunla birlikte madenciliğe başlayabilirdi.

Satoshi daha sonra yazılımın geliştirilmesini karizmatik bir lider olarak tanıtmaya devam etmek yerine başkalarına dağıttı ve ortadan kayboldu ve şimdiye kadar hiçbir zaman para kazanmadı.

Başından beri, Bitcoin açık kaynaklı ve tamamen şeffaf bir proje olarak kaldı ve sektörün en organik büyüme yörüngesine sahip. Mevcut bilgiler göz önüne alındığında, piyasa açıkta uygun gördüğü şekilde fiyatlandırmıştır.

Bir Ponzi’nin Daha Geniş Tanımı
Dar saadet zinciri açıkça Bitcoin için geçerli olmadığından, bazı insanlar Bitcoin’in bir olduğunu iddia etmek için daha geniş bir saadet zinciri tanımı kullandılar.

Bitcoin, nakit akışı sağlamayan, ancak faydası olan kıt bir dijital “nesne” olması anlamında bir meta gibidir. Bunlar, 21 milyon bölünebilir birimle sınırlıdır ve bunlardan 18,5 milyondan fazlası önceden programlanmış programa göre zaten çıkarılmıştır.

Her dört yılda bir, on dakikalık blok başına üretilen yeni bitcoin sayısı yarıya düşecek ve var olan toplam bitcoin sayısı asimptotik olarak 21 milyona doğru hareket edecek.

Herhangi bir emtia gibi, nakit akışı veya temettü üretmez ve yalnızca bir başkasının size ödeyeceği veya bunun karşılığında sizi takas edeceği kadar değerlidir.

Ve özellikle, parasal bir metadır; faydası tamamen değer depolamak ve iletmekle ilgili olan. Bu, altını en yakın karşılaştırması yapar.

Bitcoin vs Altın Piyasası

Bazı insanlar Bitcoin’in bir saadet zinciri olduğunu iddia ediyor çünkü daha önceki yatırımcılardan satın almak için alana gelen daha büyük bir yatırımcı havuzuna dayanıyor.

Yeni yatırımcılara olan bu güven bir dereceye kadar doğrudur; Bitcoin ağ etkisini büyütmeye, daha fazla insana ve daha büyük para havuzlarına ulaşmaya devam ediyor, bu da kullanışlılığını ve değerini artırmaya devam ediyor.

Bitcoin uzun vadede ancak piyasa değeri çok yüksek bir seviyeye ulaşırsa ve bunu sürdürürse başarılı olacaktır, çünkü kısmen güvenliği (hash rate) doğal olarak fiyatı ile bağlantılıdır.

Herhangi bir nedenden ötürü talep, yeterince yüksek bir seviyeye ulaşmadan kalıcı olarak düzleşir ve geri çekilirse, Bitcoin niş bir varlık olarak kalır ve değeri, güvenliği ve ağ etkisi zamanla bozulabilir.

Bu, ikincil katmanlarını ve çevreleyen donanım / yazılım ekosistemini oluşturmaya devam etmek için daha az geliştiriciyi cezbetme kısır döngüsünü başlatabilir ve potansiyel olarak kalite durgunluğuna, fiyat durgunluğuna ve güvenlik durgunluğuna neden olabilir.

Ancak, bu onu bir Ponzi şeması yapmaz, çünkü benzer mantıkla altın, 5.000 yıllık bir saadet zinciri şemasıdır. Altın kullanımının büyük çoğunluğu endüstri için değildir; zenginliği depolamak ve sergilemek içindir.

Nakit akışı yaratmaz ve yalnızca başkasının ödeyeceği paraya değer. İnsanların mücevher zevkleri değişirse ve insanlar artık altını ideal bir değer deposu olarak görmezlerse ağ etkisi azalabilir.

Dünya genelinde çeşitli şekillerde mevcut olduğu tahmin edilen 60 yılı aşkın altının yıllık üretim kaynağı vardır.

Ve bu, mücevherleri ve değer deposu talebini hesaba katan 500 yıllık yalnızca endüstriyel arz gibidir.

Bu nedenle, altının yüksek bir fiyatı desteklemek için arz / talep dengesi, biraz öznel olan, zenginliği depolamak ve sergilemek için çekici bir yol olarak devam eden altın algısını gerektirir. Sadece endüstriyel talebe bağlı olarak, bir ton fazla arz var ve fiyatlar çok daha düşük olacaktır.

Bununla birlikte, altının parasal ağ etkisi, bu kadar uzun bir süre boyunca güçlü kaldı.

Zaman, çünkü sahip olduğu benzersiz mülklerin koleksiyonu, onu nesiller boyunca uzun vadeli servetin korunması ve mücevherat için sürekli olarak optimal olarak kabul edilmesini sağlayan şeydi: kıt, güzel, dövülebilir, değiştirilebilir, bölünebilir ve kimyasal olarak neredeyse yok edilemez.

Dünyanın dört bir yanındaki itibari para birimleri gelip gittikçe ve birim başına sayılarını hızla artırdıkça, altının arzı nispeten kıt kalır ve yılda yalnızca yaklaşık% 1,5 oranında büyür.

Sektör tahminlerine göre, dünyada kişi başına yaklaşık bir ons yer altı altın var.

Benzer şekilde, Bitcoin ağ etkisine dayanır, yani yeterince fazla sayıda insanın değerini korumak için onu iyi bir holding olarak görmesi gerekir. Ancak bir ağ etkisi kendi başına bir saadet zinciri değildir.

Potansiyel yatırımcılar, Bitcoin’in ağ etkisinin ölçümlerini analiz edebilir ve Bitcoin satın almanın riskini / ödülünü kendileri belirleyebilir.

Bitcoin vs Fiat Bankacılık Sistemi

Bir Ponzi şemasının en geniş tanımıyla, tüm küresel bankacılık sistemi bir Ponzi şemasıdır.

İlk olarak, fiat para birimi bir anlamda yapay bir emtiadır.

Bir dolar, kendi başına, yalnızca kağıttan yapılmış veya dijital bir banka defterinde temsil edilen bir nesnedir.

Euro, yen ve diğer para birimleri için aynı. Kendi başına nakit akışı ödemez, ancak bunu sizin için tutan kurumlar size bir getiri ödemeye istekli olabilir (veya bazı durumlarda sizden negatif bir getiri talep edebilir).

Dolar elde etmek için çalıştığımızda veya bir şey sattığımızda, bunu yalnızca büyük ağ etkisinin (yasal / devlet ağı etkisi dahil) bu kağıt parçalarını alıp bir şey için başka birine verebileceğimizi sağlayacağına inancımızla yaparız. değer.

İkincisi, bu kağıt parçalarını ve dijital temsillerini bir kısmi yedek bankacılık sisteminde düzenlediğimizde, başka bir karmaşık katman ekliyoruz.

İnsanların yaklaşık% 20’si paralarını aynı anda bankalarından çekmeye çalışırsa, bankacılık sistemi çökecektir. Ya da daha gerçekçi olarak, bankalar para çekmedikleri için para çekmenize “hayır” derler.

Bu, 2020’nin başlarında pandemik kapanma sırasında bazı ABD bankalarının başına geldi ve dünya çapında düzenli olarak meydana geliyor. Bu aslında SEC’in bir saadet zinciri konusundaki uyarılarından biridir: ödeme almada zorluk.

Ünlü müzikli sandalye oyununda bir takım sandalye var, birisi müzik çalıyor ve çocuklar (sandalye sayısından bir fazlası var) sandalyelerin etrafında daireler çizerek yürümeye başlıyor.

Müzik durduğunda tüm çocuklar sandalyelerden birine oturmak için çabalıyorlar.

Yavaş ya da şanssız bir çocuk oturmaz ve bu nedenle oyunu terk eder. Sonraki turda bir sandalye kaldırılır ve kalan çocuklar için müzik devam eder.

Sonunda birçok turdan sonra, iki çocuk ve bir koltuk var ve o tur bittiğinde bir kazanan var.

Bankacılık sistemi, kalıcı bir müzik sandalyeleri turudur. Sandalyeden çok çocuk var, bu yüzden hepsine sahip olamazlar. Müzik durursa, bu netleşir. Bununla birlikte, müzik devam ettiği sürece (basılı parayla ara sıra kurtarmalarla), ilerlemeye devam eder.

Bankalar mevduat sahibi nakit toplar ve sermayelerini kredi yapmak ve menkul kıymet satın almak için kullanır. Para çekme için sadece mevduat sahibi nakitinin küçük bir kısmı kullanılabilir.

Bir bankanın varlıkları, kendilerine borçlu olunan krediler, Hazine bonosu gibi menkul kıymetler ve nakit rezervlerinden oluşur.

Borçları, mevduat sahiplerine borçlu olunan paranın yanı sıra alacaklılara ihraç edilen tahviller gibi sahip olabilecekleri diğer yükümlülüklerden oluşur.

Amerika Birleşik Devletleri için, bankalar toplu olarak müşteri mevduatlarının yaklaşık% 20’sine nakit rezerv olarak tutulur:

Banka Nakit Rezervleri

Grafiğin gösterdiği gibi, bu yüzde küresel finansal krizden önce% 5’in altına ulaştı (bu nedenle kriz çok kötüydü ve uzun vadeli borç döngüsünde dönüm noktası oldu), ancak niceliksel genişleme, yeni düzenlemeler ve daha fazla öz denetim, bankalar şu anda rezerv olarak mevduat bakiyelerinin yaklaşık% 20’sine sahiptir.

Benzer şekilde, yalnızca ABD Hazine Bakanlığı tarafından basılan dolaşımdaki toplam fiziksel nakit miktarı, ticari banka mevduatı miktarının yalnızca yaklaşık% 13’ü kadardır ve bunun yalnızca küçük bir kısmı bankalar tarafından kasa olarak tutulur. nakit.

İnsanların önemli bir yüzdesinin sermayelerini bir anda bankalardan çekmesine yetecek kadar fiziksel nakit (tasarım gereği) yok. İnsanlar aynı anda yeterince ödeme yaparsa “ödeme almakta güçlük” yaşarlar.

Mevcut şekilde inşa edildiği gibi, bankacılık sistemi asla sona eremez.

Yeterince fazla sayıda banka tasfiye edilirse, tüm sistem işlevini yitirir.

Tek bir banka satın alınmadan tasfiye edilecek olsaydı, varsayımsal olarak tüm kredilerini ve menkul kıymetlerini diğer bankalara satması, hepsini nakde çevirmesi ve bu nakdi mevduat sahiplerine ödemesi gerekecektir.

Bununla birlikte, yeterince büyük sayıda banka bunu bir kerede yapacak olsaydı, sattıkları varlıkların piyasa değeri keskin bir şekilde düşer ve

Yeterli sayıda alıcı olmadığı için piyasa likit olmayacaktır.

Gerçekçi bir şekilde, eğer yeterli sayıda banka bir anda tasfiye edilirse ve borç / kredi satıcıları alıcıları ezdiği için piyasa donarsa, Federal Rezerv piyasayı yeniden likidite etmek için varlıklar satın almak için yeni dolarlar yaratır ve bu da dolaşımdaki dolar.

Aksi takdirde, sistemde bankacılık sistemlerinin varlıklarının çözülmesini desteklemek için yeterli para birimi olmadığı için her şey nominal olarak çöker.

Dolayısıyla, para sistemi, hükümet tarafından çıkarılan yapay malların üzerinde kalıcı bir müzik sandalyeleri turu olarak işlev görür; bu para (çocuklar) üzerinde, eğer varsa, şu anda mevcut olan paradan (sandalyeler) çok daha fazla hak iddia edilir hepsi birden onun için mücadele ediyor.

Hem çocuk hem de sandalye sayısı artmaya devam ediyor, ancak her zaman sandalyelerden çok daha fazla çocuk var. Sistem ne zaman kısmen kırılırsa, devam etmesi için tura birkaç sandalye daha eklenir.

Bunu normal olarak kabul ediyoruz, çünkü asla bitmeyeceğini varsayıyoruz. Kısmi rezerv bankacılık sistemi, bazı şeyleri kısmen sıfırlama yolunda ara sıra meydana gelen enflasyon olaylarına rağmen, yüzlerce yıldır (önce altın destekli ve sonra tamamen fiat tabanlı) dünya çapında işlemiştir.

Her bir itibari para birimi, çok-on yıllık zaman çizelgesi boyunca değer olarak yaklaşık% 99 veya daha fazla değer kaybetti. Bu, yatırımcıların ya reel enflasyon oranını (şu anda gerçekleşmeyen) aşan bir faiz oranı kazanmaları gerektiği ya da bunun yerine hisse senetlerinin ve gayrimenkullerin değerini nakit akışlarına kıyasla şişiren yatırım satın almaları gerektiği anlamına gelir ve güzel sanatlar gibi kıt nesnelerin fiyatlarını yükseltir.

Geçtiğimiz yüzyılda, bono ve banka parası enflasyona ayak uydurarak gerçek bir getiri sağlamadı. Ancak, bu çok topaklı olma eğilimindedir.

Hazine bonosu ve banka parası sahiplerinin enflasyona ayak uydurmakta ısrarla başarısız olduğu 1940’lar, 1970’ler ve 2010’lar gibi on yıllar oldu.

Bu grafik, Fatura oranı eksi doksan yıllık resmi enflasyon oranını göstermektedir:

Reel Faiz Oranları

Bitcoin, çoğu kişinin sadece satın aldığı, elinde tuttuğu ve ara sıra takas ettiği anlamına gelen, çoğunlukla kontrolsüz bir şekilde kullanılan, gelişmekte olan bir deflasyonist tasarruf ve ödeme teknolojisidir.

Bazı Bitcoin bankaları ve borsalarda kaldıraç kullanan bazı kişiler var, ancak sistemdeki toplam borç piyasa değerine göre düşük kalıyor ve kendi varlıklarınızı kendi kendinize koruyabilirsiniz.

Sürtünme Maliyetleri

Daha geniş Ponzi şemasının bir başka varyasyonu, Bitcoin’in sürtünme maliyetleri olduğu için bunun bir saadet zinciri olduğunu iddia ediyor. Sistemin çalışmasını sağlamak için sürekli çalışma gerekir.

Yine de, yine de, Bitcoin bu bakımdan diğer ticaret sistemlerinden farklı değildir. Sağlıklı bir işlem ağının doğası gereği sürtünme maliyetleri vardır.

Bitcoin ile madenciler, Bitcoin madenciliğini desteklemek için özelleştirilmiş donanıma, elektriğe ve personele yatırım yapar; bu, işlemleri doğrulamak ve bunu yapmak için bitcoin ve işlem ücretleri kazanmak anlamına gelir.

Madencilerin bol miktarda riski ve bol ödülü vardır ve sistemin işlemesi için gereklidirler. Alıcılar ve satıcılar arasında likidite sağlayan veya itibari para birimini Bitcoin’e çeviren,

Bitcoin almayı veya satmayı kolaylaştıran ve aynı zamanda işlem ücretlerini de çıkaran piyasa yapıcılar da var. Ve bazı kurumlar saklama çözümleri sunar: Bitcoin’i tutmak için küçük bir ücret almak.

Benzer şekilde, altın madencileri yerden altın çıkarmak için personele, keşiflere, ekipmanlara ve enerjiye bol miktarda para yatırıyor. Oradan, çeşitli şirketler onu arındırır ve külçe ve madeni paralara dönüştürür, yatırımcılar için güvence altına alır ve saklar, alıcılara gönderir, saflığını onaylar, mücevher haline getirir, arındırmak ve yeniden basmak için eritir, vb. Altın, en iyi İsviçreli madencilerden lüks kuyumculara, külçe tüccarlarına ve “Altın Alıyoruz!” a kadar altın endüstrisindeki insanların çalışmaları nedeniyle çeşitli şekillerde dolaşmaya devam ediyor. rehin dükkanları.

Altının enerji işi, bakımdan ziyade yaratıma doğru çarpıtıldı, ancak sektörde de bu sürtüşme maliyetleri var.

Aynı şekilde, küresel fiat para sisteminin de sürtünme maliyetleri vardır.

Bankalar ve fintech firmaları, ödemelerle ilgili işlem ücretlerinden yılda 100 milyar doların üzerinde para çekiyor, müşteri varlıkları için saklama görevlileri ve yöneticiler olarak hizmet veriyor ve alıcılar ve satıcılar arasında piyasa yapıcı olarak likidite sağlıyor.

Geçenlerde örneğin Singapur’daki en büyük banka olan DBS Group Holdings’i analiz ettim. Üç ayda bir 900 milyon S $ ‘lık ücret veya yılda 3 milyar S $’ ın çok üzerinde ücret üretirler.

ABD dolarına çevrildi, yani ücretler yılda 2,5 milyar ABD dolarının üzerindedir.

Ve bu, 50 milyar dolarlık piyasa değerine sahip bir banka.

Singapur’da benzer büyüklükte iki banka daha var. ABD’nin en büyük bankası olan J.P. Morgan Chase, 7 kat daha büyük ve ABD’de neredeyse J.P. Morgan Chase kadar büyük birkaç banka var. Sadece B

Visa ve Mastercard arasında, yıllık yaklaşık 40 milyar dolar gelir elde ediyorlar. Dünya çapında bankalar ve fintech şirketleri tarafından her yıl üretilen ücret miktarı 100 milyar doların üzerindedir.

İşlemleri doğrulamak ve değeri depolamak için çalışma gerektirir, bu nedenle herhangi bir parasal sistemin sürtünme maliyetleri vardır. Yalnızca işlem ücretleri, ödeme hacimlerinin belirli bir yüzdesinin çok yüksek olması durumunda sorun olur.

Bitcoin’in sürtünme maliyetleri, yerleşik para sistemine kıyasla oldukça mütevazıdır ve ikincil katmanlar, ücretleri daha da düşürmeye devam edebilir. Örneğin, Strike Uygulaması tartışmasız en ucuz küresel ödeme ağı olmayı hedefliyor ve Bitcoin / Lightning ağında çalışıyor.

Bu, parasal olmayan emtialara da uzanır. Altının yanı sıra zengin yatırımcılar, güzel sanatlar, kaliteli şaraplar, klasik arabalar ve gerçekçi bir şekilde kiralayamayacakları ultra yüksek kaliteli sahil mülkleri dahil olmak üzere nakit akışı sağlamayan çeşitli öğelerde servet depolar.

Örneğin, Florida veya California’da, herhangi bir zamanda çoğu boş olan 30 milyon dolarlık evden başka hiçbir şeyin olmadığı belirli plajlar vardır. Bu plajlara gitmeyi seviyorum çünkü genellikle boşlar.

Kıt olan bu eşyalar, zaman içinde değer kazanmaya meyillidir, bu da insanların onları ellerinde tutmasının temel sebebidir. Ancak, satın aldığınızda, sattığınızda ve bakımını yaptığınızda sürtünme maliyetleri vardır.

Bu sürtünme maliyetleri, zaman içinde ortalama değerlenme oranından daha düşük olduğu sürece, saadet zinciri olmaktan çok, fiat tutmaya kıyasla makul yatırımlardır.

Bölüm Özeti: Bir Ağ Etkisi, Ponzi Değil

Bir Ponzi şemasının en geniş tanımı, işlevsel kalması için sürekli olarak çalışmaya devam etmesi gereken veya sürtünme maliyetleri olan herhangi bir sistemi ifade eder.

Bitcoin, altın piyasası, küresel fiat bankacılık sistemi veya güzel sanatlar, kaliteli şarap, tahsil edilebilir arabalar veya sahil mülkleri gibi daha az likit piyasalardan daha geniş bir Ponzi şeması tanımını gerçekten karşılamıyor. Başka bir deyişle, bir şeyin tanımınız nakit akışı olmayan her değer deposunu içerecek kadar genişse, daha iyi bir tanıma ihtiyacınız vardır.

Bu kıt öğelerin tümü, değer saklama özelliklerine ek olarak bir tür faydaya sahiptir. Altın ve sanat, görsel güzelliğin tadını çıkarmanıza ve sergilemenize izin verir.

Şarap, lezzetli güzelliğin tadını çıkarmanızı ve sergilemenizi sağlar.

Koleksiyon arabaları ve sahil evleri, görsel ve dokunsal güzelliğin keyfini çıkarmanıza ve sergilemenize olanak tanır.

Bitcoin, herhangi bir üçüncü şahıs tarafından engellenecek doğrudan bir mekanizma olmaksızın yerel ve uluslararası ödeme ödemeleri yapmanıza olanak tanır ve kullanıcıya rakipsiz finansal hareketlilik sağlar.

Bu kıt nesneler değerini korur veya zamanla artar ve yatırımcılar, zaman içinde değeri düşen itibari parayı tutmanın bir alternatifi olarak, yatırımlarının bir yüzdesi olarak küçük sürtünme maliyetleri ödemekte sorun yaşamazlar.

Evet, Bitcoin sürekli bir operasyon gerektirir ve ağın sürdürülebilir olması için önemli bir piyasa değerine ulaşması gerekir, ancak bence bu en iyi teknolojik bozulma olarak görülüyor ve yatırımcılar bunu başarılı olma veya başarısız olma olasılıklarına göre fiyatlandırmalı.

Mevcut ağ etkileriyle rekabet eden bir ağ etkisidir; özellikle küresel bankacılık sistemi. Ve ironik bir şekilde, küresel bankacılık sistemi bu listedeki diğerlerinden daha fazla Ponzi özelliği sergiliyor.

Son düşünceler
Herhangi bir yeni teknoloji, belirli bir süre değerlendirme ve ya reddetme ya da kabul etme ile birlikte gelir. Piyasa ilk başta irrasyonel olabilir, hem yukarı hem de aşağı yönde, ancak zamanın dolmasıyla birlikte varlıklar tartılır ve ölçülür.

Bitcoin’in fiyatı, arzı sınırlı kalırken ağ etkisi artmaya devam ettiğinden, her dört yıllık arz yarılanma döngüsünde hızla arttı.

Ponzi Bitcoin

Her yatırımın riskleri vardır ve elbette Bitcoin’in nihai kaderinin ne olacağı görülecek.

Piyasa, bunu dünyadaki çoğu insan için mevcut olan ve değişmez bir kamu defteri etrafında merkezi olmayan bir fikir birliği ile desteklenen faydalı bir tasarruf ve ödeme uzlaştırma teknolojisi olarak görmeye devam ederse, bir servet ve yerleşim ağı olarak pazar payını almaya devam edebilir.

Yaygın olarak benimsenen ve daha düşük oynaklığın bir miktar olgun piyasa değerine ulaşana kadar.

Öte yandan, eleştirmenler, Bitcoin’in kendine özgü bir değeri olmadığını ve bir gün herkesin ne olduğunu anlayacağını ve sıfıra gideceğini iddia ederler.

Bununla birlikte, bu argümanı kullanmak yerine, daha sofistike ayı argümanı, Bitcoin’in bir nedenden ötürü küresel bankacılık sisteminden belirli bir yüzde kalıcı pazar payı alma ve neden sahip olduklarının nedenlerini gösterme hedefinde başarısız olacağı olmalıdır. bu görüş.

2020 yılı, Bitcoin’in görünüşte perakende yatırımı ile kurumsal tahsisatlar arasındaki sınırı aştığı kurumsal kabulle ilgili bir taksim escort hikayeydi.

MicroStrategy ve Square, rezervlerinin bir kısmını veya tamamını nakit yerine Bitcoin’e tahsis eden büyük borsalarda halka açık ilk şirketler oldu.

MassMutual, varlıklarının bir kısmını Bitcoin’e yatıran ilk büyük sigorta şirketi oldu.

Paul Tudor Jones, Stanley Druckenmiller, Bill Miller ve diğer tanınmış yatırımcılar bununla ilgili olumlu görüşlerini dile getirdi.

Fidelity gibi bazı kurumlar, kurumsal saklama hizmetlerini göz önünde bulundurarak yıllardır Bitcoin trenine bindi, ancak 2020, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock da dahil olmak üzere, güçlü bir ilgi gösteren bir grup daha sıçrama gördü.

Fayda için Bitcoin, kendi kendine saklama, fonların hareketliliği ve izinsiz anlaşmalara izin verir. Diğer ilginç blok zinciri projeleri olmasına rağmen, başka hiçbir kripto para birimi, defterine (hem karma oranı hem de düğüm dağıtımı açısından) saldırıları önlemek için benzer bir güvenlik seviyesi sunmaz veya sürekli olarak var olma olasılığının yüksek olması için yeterince geniş bir ağ etkisine sahiptir.

Pazar tarafından kalıcı bir şekilde değer deposu olarak kabul edilmektedir.

Ve daha da önemlisi, Bitcoin’in büyümesi endüstrinin en organik büyümesiydi, önce geliyordu ve merkezi liderlik ve terfi olmadan hızla yayılıyordu, bu da onu bir finansal güvenlik veya iş projesinden çok temel bir protokol haline getirdi.

Benzer İçerikler
Yorum Bırak
en güvenilir casino siteleri 2023 blackjack siteleri rulet siteleri hakvehakikatpartisi.com deneme bonusu veren siteler karabukspor.net deneme bonusu veren siteler 30 tl bonus veren canlı bahis ve casino siteleri kazandıran slot oyunları güvenilir rulet siteleri free spin veren casino siteleri deneme bonusu veren siteler