Çin, Dijital Para Birimini Nakite Çeviren ATM Testlerini Sürdürüyor | VİDEO

Pekin'in yeni dijital yuan testi, dijital para birimini nakite çeviren ATM'leri içeriyor

Çin yerel iş medyasından alınan bir video klip, Çin’in dijital yuanının ATM’ler aracılığıyla nakite nasıl dönüştürülebileceğine ilk elden bir bakış sunuyor.

Pekin’deki en son dijital yuan testi, parmak izi doğrulamalı gelişmiş bir sürüm de dahil olmak üzere kart tabanlı donanım cüzdanlarının kullanımını da içeriyor.

Pekin’deki en son dijital yuan testi

Çin, dijital para birimini fiziksel nakit paraya dönüştürebilen otomatik vezne makinelerini test ediyor.

1,5 milyon dolarlık proje, Şubat ayındaki yeni yıl tatilinde gerçekleşti.

Testin bir parçası olarak, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC), Pekin’deki şubelerinden ikisinde üzerinde e-CNY (elektronik Çin yuanı) simgesi bulunan sekiz ATM’nin açılışını yaptı.

Yayınlanan bir video klip, dijital yuan ve fiziksel nakit arasındaki dönüşümün pratikte nasıl işlediğine dair ilk elden bir bakış sunuyor.

Bu özellikle, Çin’in Dijital Para Birimi, elektronik ödeme sisteminin ayrılmaz bir parçası olacak.

Video klibe göre, sekiz ATM ‘dijital işlem’ adı verilen bu özelliğe sahip.

Bu özellikle, kullanıcılar parayı dijital yuan’a mı yoksa tersi bir yoldan mı dönüştürmek isteyeceklerini seçebiliyorlar.

Nakit yatırmak için müşterilerin, önce dijital yuan cüzdanlarını etkinleştirmek için kullandıkları telefon numaralarını yazmaları gerekiyor.

İşlem, bakiyeyi kullanıcıların mobil cüzdanlarına birkaç saniye içinde transfer ediyor.

Dijital yuan’ı nakite dönüştürmek içinse, kullanıcılar dijital yuan cüzdan uygulamasını kullanarak ATM ekranında bir QR kodu taraması ve ardından çekmek istedikleri nakit tutarını yazmaları gerekiyor.

Birkaç saniye sonra ATM istenen parayı teslim ediyor.

Donanım e-CNY cüzdanı Pekin testinin bir başka yeni özelliği.

Shenzhen ve Suzhou’da yapılan önceki modellere kıyasla parmak izi doğrulamalı gelişmiş bir sürüm de dahil olmak üzere dijital yuan donanım cüzdanlarını kullanma seçeneğine sahip.

Şanghay testinde tanıtılan kart tabanlı prototipte temel olarak, donanım cüzdanının yaşlılar ve cep telefonlarını / uygulamalarını bilmeyenler için faydalı olacağı, ancak geleneksel bir cüzdan gibi kaybolma veya çalınma riskini taşıdığı belirtildi.

Çin Posta Tasarruf Bankası ise, kart tabanlı cüzdanın parmak izi doğrulamasına sahip daha gelişmiş bir versiyonunu piyasaya sürdü.

Kartın üzerindeki parmak izleri doğrulandıktan sonra, yalnızca kart sahibi dijital yuan cinsinden işlem gerçekleştirebiliyor.

Benzer İçerikler
Yorum Bırak