Grip Aşısı SGK Karşılıyor Mu? Grip Aşısı Fiyatı | Grip Aşısı Sorgulama

Grip aşısı SGK karşılıyor mu? Grip aşısı SGK ödeme şartları hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu bazı mevzuat bildirimlerinde bulundu.

Koranavirüs pandemisi sebebiyle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar eskisinden daha da önem arzetmeye başladı.

Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin koranavirüsten etkilenme oranının yüksek oluşu, vatandaşların grip aşısına olan taleplerini arttırdı.

Geçtiğimiz yıllarda aşı stokları kış aylarının gelmesiyle birlikte gerekli sağlık kurumlarına ulaştırılmaktaydı.

Bu yıl pandemi sebebiyle, sadece kış aylarında değil, yazın da çok sayıda insan bağışıklığını güçlendirmek adına grip aşısı olmaya başladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu, grip aşıları hakkında yeni bir mevzuat yürürlüğe koydu.

Grip Aşısı SGK Tarafından Karşılananlar

Grip aşısına olan talebin artmasıyla birlikte, 65 yaş üstü kişiler, yaşlı bakım evlerinde kalan yaşlılar, gebeliğin 13. haftasında olan anne adaylarının -doğuma kadar olan süre boyunca-,  astım dahil olmak suretiyle kronik pulmoner veya kardiyovasküler sistem rahatsızlığı bulunanlar, ronik renal disfonksiyonu, 6 ay ila 18 yaş arasında asetik salisilik asit tedavisi almakta olan çocukların durumlarını sağlık raporuyla göstermeleri durumunda grip aşısı bedeli yılda bir defa SGK tarafından karşılanacak

Yukarıdaki listenin haricinde yer alan vatandaşların grip aşılarını devlet karşılamayacak.

Grip aşısı yaptırmak isteyen kişi sigortalı çalışan ya da eömekli değilse, yine grip aşıları sigorta kapsamının dışında tutulacak.

Grip aşısı sezonu normalde Eylül-Ocak ayları arasındadır.

Yılda bir kez aşı yaptıranlar, aşı sezonu dışında 1 yıl geçmeden yeniden grip aşısı yaptıramıyorlar.

Grip aşısı SGK süre sınırı SGK’nın karşılamış olduğu gri aşısı zorunlu kesimlerde bedeli karşılanır.

Bu süreçte grip aşısının bu risk grubunda yılda en az bir defa yapılması faydalı görülmektedir. Tıbbi açıdansa grip aşısı yaptırmanın gerekliliği ön görülmemektedir.

Grip aşıları yıllık bazda bir defa yapıldığında uzmanlar gerekli görür fakat ilkbahar döneminde grip görüldüğünden grip aşısı olmak isteyenlere öneriliyor.

Benzer İçerikler
Yorum Bırak