IMF, Nijerya’yı Kripto Para Birimleri Konusunda Uyardı

Nijerya IMF Temsilcisi, Kripto Para Birimlerinin Kullanımı Konusunda Dikkatli Olması Çağrısında Bulundu

Uluslararası Para Fonu (IMF) Nijerya temsilcisi Ari Aisen, geçtiğimiz günlerde kripto varlıklarını hedefleyen Nijerya Merkez Bankası (CBN) direktifini tartıştı.

Aisen, özel bir sanal basın brifingi sırasında yapılan açıklamalarda, CBN’nin kripto para birimlerinin “kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasa dışı işlemler için” kullanıldığına dair bazı iddialarını tekrarladı.

Diğer merkez bankalarının da benzer önlemler aldığını söyleyen Aisen, kripto para kullanımı konusunda “biraz dikkatli olunması gerektiğine” inanıyor.

Aisen, CBN’nin yalnızca “ödeme sisteminin ve finans sektörünün sürdürülebilirliğinin çıkarına olacak” bir çözüm istediğini öne sürüyor.

Bununla birlikte, aynı brifing sırasında Aisen, Nijeryalı para makamlarını “döviz kurlarının birleştirilmesini” değerlendirmeye çağırıyor.

CBN, yerel para birimi Naira’nın ABD doları karşısındaki değişimini 380: 1 seviyesinde tutarken. Öte yandan paralel pazar, 475: 1 gibi önemli ölçüde daha yüksek bir oran sunuyor.

Bu arada, Nijerya hükümeti aşırı değerli bir döviz kurunu koruyarak yükümlülüklerini kolayca yerine getirebilir.

Yine de öte yandan, bu aşırı değerli döviz kuru kısmen Nijerya’ya aylık sınır ötesi havalelerin düşmesinden sorumlu tutuluyor.

Nairanalytics’e göre, hayati bir döviz kaynağı olan para havaleleri, Ocak 2020’deki 2,05 milyar dolarlık yüksek seviyeden o yılın Eylül ayında sadece 54 milyon dolara düştü.

Bu arada Aiesen,  CBN’yi döviz kurlarının birleştirilmesi ve bu kaynağın şeffaf bir şekilde yönetilmesi yönünde ikna etmeye çalışıyor.

Dövizin dalgalanmasına izin vermek ve forex’i ihtiyacı olanlara daha erişilebilir hale getirmek için oranları birleştirmek faydalı olacaktır.

Nijerya hükümeti’nin, Afrika kıtasındaki emsalleri gibi, Covid-19 salgınının etkileri nedeniyle gelirlerinin önemli ölçüde düştüğü gözlemlendi.

Düşen gelirlere ek olarak Nijerya, yerel para birimi üzerinde baskı yaratan döviz kıtlığı ile karşı karşıya.

IMF temsilcisi, bu zorlukların bazılarını hafifletmek için Nijerya hükümetine vergileri artırmaması tavsiyesinde bulunuyor.

Bunun yerine Aisen, Nijerya’yı vergi tabanını genişleterek ve kaçakları bloke ederek vergi idaresini güçlendirmeye çağırıyor.

Benzer İçerikler
Yorum Bırak