Kripto Dolandırıcılığının Hedefinde K-POP Hayranları (BTS ARMY) Var

En sevdiğiniz K-pop Twitter hesabınız birdenbire kripto hakkında mı konuşuyor? Küresel bir dolandırıcılığın hedefi olabilirsiniz.

Twitter’da ağır sosyal zeka ve medya manipülasyonu içeren yeni bir kripto para birimi dolandırıcılığı patlak veriyor ve potansiyel kurbanlar bir grup K-pop hayranı gibi görünüyor.

K-pop, Güney Koreli grupların tarafından yapılan  bir pop müzik çeşidi.

Gruplar Asya’da büyük popülariteye sahipler ancak internetin küresel gücü sayesinde ünleri diğer kıtalara da yayılıyor.

Economic Times tarafından yapılan bir araştırma, kimliği belirsiz bir grubun muhtemelen K-pop grubu BTS’nin hardcore hayranlarını sahte kripto para eşantiyonlarına katılmaları için kandırmak için binlerce hesap satın aldığını veya bir botnet oluşturduğunu ortaya çıkardı.

Her şey, Hindistan’daki bir kadın Twitter kullanıcısının farkında olmadan bir kripto para birimi hesabını takip ettiği yönündeki şikayetiyle başladı.

Olayda herhangi bir izinsiz giriş veya hack tespit etmediği düşünülürse, hesap büyük olasılıkla aniden odağını poptan kripto para birimlerine kaydırdı. – muhtemelen satın alındığı için –

Kullanıcı, aldatmaca hesaplarından birindeki tüm tweetleri kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra bu hipotezi kanıtladı.

BTS ile ilgili içeriği, yakın tarihte 6000’den fazla kripto para ile ilgili tweet’in beslemesine gömdü. Araştırmasına göre, benzer durumu yaşayan başkaları da vardı.

Kripto para birimleri hakkında tweet atmaya ek olarak, hesaplar BTS topluluğunu benzer kripto para içeriğine sahip diğer kullanıcıları takip etmeye davet ederek ortalama 250 dolara kadar olan çekilişlere katılacaklarını iddia ediyorlar.

Herhangi bir Twitter botnetinde olduğu gibi, hesaplar birbirini takip etmeye başladı.

Etkileşim oluşturmak için aynı içeriği retweetleyerek ve her türlü olumsuz geri bildirim bırakan hayranları engellemeye başladı.

Kampanya o kadar güçlüydü ki, bazı durumlarda dolandırıcılar Twitter algoritmasını ARMY üyelerinin aslında kripto topluluğunun bir parçası olduğuna inandırmak için kandırmayı başardılar.

Bu kampanyalar, hızla büyümek isteyen birçok kitle pazarlamacısı ve dolandırıcı için tipik olan standart başucu kitabının bir parçasıdır.

Singapur merkezli blockchain şirketi ZPX’in CEO’su Ramani Ramachandran, Economic Times’a sosyal medyanın bu projelerle dolu olduğunu söyledi.

“Hediye projeleri genellikle her retweetin % 0,01 ekstra getiri sağlayabildiği büyüme hackleri olarak kullanılıyor.

Diyelim ki 100 ekstra para karşılığında 400 retweet.

Basit meme yarışmaları veya Twitter’da takip girişimleri gibi farklı biçimler alıyorlar, ”

Twitter, dolandırıcılığa karışan hesapları kapatmak için hızla harekete geçti.

Şimdiye kadar, birkaç büyük hesabı kapattılar ve bu da neler olup bittiğinin farkında olmayan bazı takipçilerin kafasını karıştırdı.

Plan, hesap ve bot satışına ek olarak, bazı gerçek BTS hayran kitlesi üyelerini de içeriyordu.

Bir grup hesap, bu hediyeleri tanıtmak için komisyon aldığını kabul etti ve daha sonra topluluktan özür diledi.

Şimdiye kadar, olası kurbanların sayısı hakkında resmi bir istatistik yok.

Yine de, şüpheli içeriğe sahip tweet’ler düşüşe geçtiği için BTS hayranları şimdilik savaşı kazanıyor gibi görünüyor.

Benzer İçerikler
Yorum Bırak