Litecoin Vadeli İşlemlerde 584 Milyon $’la Rekor Kırdı

Litecoin vadeli işlemlerine olan açık ilgi, Bitwise ve Grayscale Investments gibi kurumsal yatırımcıların altcoin ile ilgilendiğinin bir işareti olan 584 milyon dolara ulaştı.

Litecoin (LTC), Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 420$’ın %60 altında olabilir, ancak bu vadeli işlem sözleşmelerinin açık faizinin 584 milyon$’ a ulaşmasını engellemedi.

Bu LTC’yi piyasa değerine göre yedinci en büyük kripto para birimi yapar ve Bitcoin (BTC) – Ether (ETH) gibi rakiplerinin ardından üçüncü sıraya çıkarır.

Litecoin

Yukarıda gösterildiği gibi, LTC vadeli işlemlerinin toplam açık faizi son üç ayda %285 arttı.

Vadeli sözleşmeler hem bir alıcı (uzun) hem de bir satıcı (kısa) gerektirdiğinden, böyle bir olayın mutlaka olumlu olmadığı unutulmamalıdır.

Bununla birlikte, bu artan ilgi, daha önemli oyuncuların katılmasına da imkan verecek.

Bir başka ilginç gelişme, diğer kripto para birimlerinin yakında takip edebileceğinin göstergesi olarak hizmet veren son Chicago Ticaret Borsası (CME) Ether vadeli işlem sözleşmeleridir.

Litecoin, Bitwise 10 Crypto Index Fund’daki (BITW) üçüncü en büyük holdingdir ve bu fonda yönetilen varlıklar kısa süre önce 780 milyon doları aştı.

Litecoin

Grayscale Litecoin Trust (LTCN) ayrıca kurumsal yatırımcılara başlangıçta ihraç edilen yönetim altındaki 210 milyon dolar değerinde bir varlık daha ekledi.

Bu artan rakamlar, Litecoin’in potansiyeline dair net kanıtlar sağlıyor.

Litecoin chart 3

Yukarıdaki grafikte, en büyük yeşil şamdanda gözüken LTC fiyatı, 18 saat içinde % 32 düştüğü için, pozisyonlarının 10 Ocak’ta zorla sonlandırıldığını gösteriyor.

Öte yandan LTC, 5 Şubat’ta 164 dolara yükselen 56 milyon dolarlık şortu tasfiye etti.

Ancak bu yine de Ocak ayının 128 milyon dolarlık düşüş hareketiyle eşleşmiyor.

Litecoin’in 186 Dolarlık zirveyi 10 Ocak’ta kıramamasını, hacimde bir düşüş izledi ve bu da mevcut seviyelerde ilgi eksikliğini gösteriyor.

LTC’nin toplam işlem hacmi son otuz günde %12 azaldı.

Litecoin Chart 4

Vadeli işlemlerde mevcut 584 milyon $’lık açık faizi, LTC’nin spot borsalardaki günlük 980 milyon $’ lık ortalama işlem hacmiyle eşleştirildiğinde önemli bir işaret.

Fiyat analizi açısından, hem Litecoin hem de Bitcoin Cash’in fiyat hareketleri, Bitcoin’deki düşüş ve yükseliş hamlelerini geride bırakıyor gibi görünüyor.

Perakende ve kurumsal tüccarlar muhtemelen bu ilişkinin farkındadır.

Yatırımcılar ayrıca Etheruem’un yüksek gaz ücretleri ve Bitcoin’in yükselen işlem maliyetleri göz önüne alındığında, daha hızlı transferler ve daha ucuz ücretler arayan yatırımcılar tarafından genişletilmiş bir Litecoin rallisi yönlendirilebilir.

Litecoin’in gizlilik özellikleri sonunda uygulanırsa, altcoin’e 200 doları kırmak için çok ihtiyaç duyulan gücü verebilir ve 300 dolara yakın hedefler imkansız sayılmaz.

Yorum Bırak