Tesla, Elektrikli Otobobillerden Çok Bitcoin’den Kazandı

Tesla, Model 3 gibi araçlarının alıcılarının yakında bitcoin ile ödeme yapabileceğini söyledi. Elektrikli otomobil üreticisi 1,5 milyar dolarlık kripto para birimi satın aldı

Kripto para biriminin değeri dün 1 trilyon doları geçti.

Tesla, Ocak ayındaki bitcoin yatırımıyla, geçen yılın tamamındaki elektrikli araba satışından daha fazla kar elde etmiş oldu.

Elektrikli otomobil üreticisinin 31 Ocak’ta olduğu gibi bugün de çok sayıda bitcoin tuttuğunu varsayarsak, 2020 için bildirdiği 721 milyon dolarlık kârdan daha fazla, yaklaşık 930 milyon dolarlık kağıt karı elde ettiğini söyleyebiliriz.

Dijital para birimi yükselişe geçtikten sonra dolaşımdaki tüm bitcoinlerin değeri 1 trilyon doları aştı.

İlk kez 53.000 doları aşarak dün gece New York’ta 55.520,48 dolara yükseldi, gün için yüzde 7.6, hafta için yüzde 17.2 ve ay için yüzde 67 artış kaydetti.

Tesla, bu ay Ocak ayında Bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Ancak kaç bitcoin aldığını veya tutmaya devam ettiğini söylemedi.

Tesla, her çeyrekte diğer otomobil şirketlerine yüz milyonlarca dolar değerinde “yeşil” kredi satıyor. Bu da şirket karını arttıran bir unsur.

Fosil yakıtla çalışan araç üreticileri, kredileri yasal emisyon hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için satın alıyor.

En aktif olarak işlem gören dijital para birimi olan Bitcoin, yalnızca bilgisayar kodu olarak bulunur ve fiziksel bir formu yoktur.

2009’da Satoshi Nakamoto olarak bilinen sahte bir figür tarafından piyasaya sürüldü ve bu noktada değeri kabaca sıfırdı.

JP Morgan, Bitcoin’in alternatif bir para birimi olarak “burada kalmak için” varolduğunu ve çekiciliğinin sürdürüleceğini, çünkü Y kuşağının “geleneksel altın yerine dijital altını tercih ettiğini” açıkladı.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk Perşembe gecesi şunları söyledi:

“Nakitten daha az aptalca bir likidite biçimi olan bir miktar bitcoin sahibi olmak, bir S&P 500 şirketi için yeterince maceraperest. Açıkçası ben bir yatırımcı değilim, ben bir mühendisim. Tesla dışında halka açık hisselerim bile yok. Bununla birlikte, itibari paranın negatif reel faizi olduğunda, sadece bir aptal başka yere bakmaz.”

Benzer İçerikler
Yorum Bırak